Staffing

Andrew Webster – Headmaster

Gemma Wilson – Deputy Head & Head of STEAM

Teaching staff

Jane Ovenden – Kindergarten

Isabelle Hunt – Pre-Reception & Mini-Meadites

Cassie Hibberd – Reception Infants 

Rebecca Bath-Stirk – Reception Infants

Sandy Batcheler – Year 1

Heather Colbran – Year 1

Helen Moral – Year 2 & Head of KS1

Sophia Wallace – Year 2

Jill Faure – Year 3 & Head of History

Miriam Legg – Year 3 & Year 6 English

Bea Russell – Year 4 & Year 6 Maths

Victoria Lake – Year 4 & Head of French

Isobel Feaver – Year 5 & Study Skills, Head of Transition

John Agnew – Year 5 & Citizenship, Head of Pastoral Care

Debbie Latty – Year 6, Art & Key Stage 2 Support Teacher 

Heather Waight – Year 6

Caroline Wilson – Head of Global Studies (KS2)

Judy Price – Key Stage 2 Support Teacher

Pierre Leroy – Director of Sport

Danielle Mackenzie – Head of Girls Games

Thomas Liddle – Director of Music

Victoria Hall – Head of Performing Arts (Drama & Dance)

Jo Webster – SENCO

Classroom Assistants

SarahJane Hardwick – Kindergarten

Jane Cobbold – Pre-Reception

Elizabeth Crowcroft – Reception

Roz Hughes – Pre-Reception

Mel Douse – Reception

Emma Marston – Year 1

Emmeline Brown – Year 2

Helen Woodhams – Year 3

Kate Girling – Sports

Katherine Marsh – Sports TA

Peripatetic Teachers

Juliet Tindall – Dyslexic specialist

Sarah Burkett – Judo 

Paul Churchwood – Guitar

Jo Fooks – Flute, Clarinet, Saxophone

James Clark – Drums

Ian Fasham – Brass

Rachel Laing – Violin

Victoria Longhurst – Piano and Harp

Jong Gyung Park – Piano

Wendy Milton – Piano

Chantelle Poole – RAD Ballet

Neisha Gajjar – Modern & Tap

Support Staff

Ceri Stammers – Business Manager

Elizabeth Winter – School Registrar & PA to the Head 

Ruth Campbell – Marketing & Communications Manager

Anita Morgan – Catering Manager

Sarah Bradford – Catering

Andrea Hartley – Catering 

Shannon Blakeley – Catering

Jackie Grayson – Housekeeping

Nigel Wheeler – Maintenance

Carlos Quintal – Road Crossing Patrol